08.01.2018

29 grudnia 2017 r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyła się Sesja Rady Miasta połączona z dorocznym spotkaniem opłatkowym.

Na początku sesji opłatkowej wręczono  odznaczenia dla osób zasłużonych dla Hrubieszowa. Statuetkę króla Władysława Jagiełły otrzymał Jacek Łaciński. Nagrodę za wieloletnią pracę społeczną, poświęcenie i zaangażowanie w działalność instytucji kultywujących dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta oraz ziemi hrubieszowskiej wręczyli: Burmistrz Tomasz Zając i Prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego Jerzy Krzyżewski. Nagrodę Za Zasługi dla Województwa Lubelskiego z rąk Burmistrza Tomasza Zająca odebrała Dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury Emilia Feliksiak.

W trakcie uroczystości Burmistrza Tomasz Zając i Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Świstowska złożyli życzenia świąteczne i noworoczne księżom, radnym, pracownikom Urzędu Miasta oraz przedstawicielom instytucji publicznych i organizacjom. Ponadto Burmistrz Tomasz Zając w  rocznym sprawozdaniu przedstawił dotychczasowe zrealizowane zadania inwestycyjne.

 

Wspólną modlitwę poprowadził ks. Dziekan Wiesław Oleszek w obecności ks. Jana Kota, a życzenia świąteczne złożył ks. Prałat Andrzej Puzon.

Po spotkaniu opłatkowym odbyła się sesja Rady Miasta, podczas której uchwalono budżet na 2018 r.

 

Na inwestycje w 2018 r. miasto przeznaczy prawie 12,5 miliona złotych, czyli o około 10 procent więcej niż w 2017. Pieniądze te są przeznaczone m.in. na budowę dróg i chodników, organizację terenów rekreacyjno-sportowych oraz montaż instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Część tych inwestycji będzie realizowana dzięki środkom z Unii Europejskiej.

Najbardziej kosztownym będzie zakup i montaż OZE, gdzie zabezpieczono w przyszłorocznym budżecie 4 miliony 215 tysięcy złotych. Środki te mają być wykorzystane na 253 instalacje, w tym solary, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła. - W pierwszym kwartale 2018 roku chcielibyśmy wybrać firmę, która ma się zająć realizacją tej inwestycji, a cały projekt zakończyć w listopadzie - zapowiada Burmistrz Tomasz Zając. Większość środków na ten cel miasto otrzyma z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

 

 

W przyszłym roku samorząd zamierza również wybudować kompleks boisk i obiektów lekkoatletycznych przy Szkole Podstawowej nr 3. Na ten cel zabezpieczono w budżecie 1,5 miliona złotych, z czego 33% to pieniądze z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. 

Podobną kwotę rada zaplanowała na dalszą realizację "Modelowej rewitalizacji miasta", a kolejny 1 milion na część zadań, ujętych w projekcie, złożonym do Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina.

Ponadto przewiduje się także realizację termomodernizacji obiektów Hrubieszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Środowiskowego Domu Samopomocy, na które Miasto pozyskało środki finansowe z RPO WL. Całość realizacji tych przedsięwzięć to kwota 1,5 mln zł.

W przyszłym roku w Hrubieszowie powstanie również 9 nowych miejsc rekreacyjnych, w tym placów zabaw i siłowni zewnętrznych. Na ten cel w budżecie jest 950 tysięcy złotych. Na część kosztów miasto chce pozyskać środki unijne, które są dostępne za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Lepsze jutro". Wniosek o przyznanie dofinansowania jest już złożony.

 

Na liście inwestycji drogowych są m.in.: budowa ul. Dębowej w osiedlu Zielone, na  którą przeznaczono 670 tysięcy złotych, budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Basaja za ponad 120 tysięcy złotych oraz drogi z chodnikiem i oświetleniem do nowych budynków socjalnych przy ul. Gródeckiej. 

W przyszłorocznym planie finansowym są też pieniądze na docieplenie kilku budynków komunalnych i dokumentację sieci ciepłowniczej. - Na pierwsze z tych zadań zabezpieczyliśmy 170 tysięcy złotych jako udział własny w projekcie, na który chcemy pozyskać dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Szacunkowy koszt całego przedsięwzięcia do ponad 700 tysięcy złotych, które zamierzamy wydać na docieplenie budynków przy ulicach Wyzwolenia Żeromskiego, Partyzantów i Piłsudskiego - zapowiada burmistrz Hrubieszowa. Miejska cieć ciepłownicza była budowana w latach 70-tych i 80-tych minionego wieku, dlatego w najbliższych latach samorząd planuje jej modernizację. Na razie chce opracować dokumentację, na którą w przyszłorocznym budżecie zapisano kwotę 150 tysięcy złotych.